Umelá koža sníma tlak a možno ju spojiť s mozgom

21.10.2015 12:21

Ide o nez­vy­čaj­nú kom­bi­ná­ciu elas­tic­ké­ho plas­tu na bá­ze gu­my a uh­lí­ko­vých na­not­ru­bíc s elek­tró­da­mi, kto­rá sa ap­li­ku­je po­mo­cou at­ra­men­to­vej tla­čiar­ne a me­ní tlak do­ty­ku na di­gi­tál­ny sig­nál.

„Fun­kcia­mi sa po­do­bá po­kož­ke," po­ve­dal Zhe­nan Bao, pro­fe­sor che­mic­ké­ho in­ži­nier­stva na Stan­for­do­vej uni­ver­zi­te, kto­rý vie­dol vý­skum­ný tím.

artificial_skin_stanford.jpg

Bao a je­ho ko­le­go­via však pok­ro­či­li v tej­to my­šlien­ke eš­te ďa­lej a zvo­li­li no­vý prís­tup, naz­va­ný op­to­ge­ne­ti­ka, na vy­sla­nie sig­ná­lu pria­mo až do moz­go­vých bu­niek. V tom­to prí­pa­de iš­lo o bun­ky od­ob­ra­té my­šiam.

Ume­lá ko­ža sa skla­dá z dvoch vrs­tiev - vr­chnej, kto­rá pri­chá­dza do sty­ku s oko­lím a ob­sa­hu­je tech­no­ló­giu na sní­ma­nie tla­ku, a spod­nej, kto­ré me­ní tie­to in­for­má­cie na ner­vo­vý vzruch. Me­dzi ne je vkli­ne­ná vrstva na­not­ru­bíc. Pri stla­če­ní sa na­not­ru­bi­ce dos­tá­va­jú bliž­šie k se­be, čo sa pre­ja­ví zme­nou vo­di­vos­ti, čo mô­že ko­ža vní­mať ako roz­die­ly v tla­ku.

Vďa­ka no­vej ume­lej ko­ži by moh­li pro­te­tic­ké kon­ča­ti­ny nie­len lep­šie fun­go­vať, ale ich pou­ží­va­te­lia by zís­ka­li aj realis­tic­kej­šie po­ci­ty. Potr­vá však eš­te nie­koľ­ko ro­kov, kým sa za­čnú tes­ty s ľuď­mi, a pred ved­ca­mi sto­jí eš­te úlo­ha rep­li­ko­vať ok­rem tla­ku aj tep­lo­tu či tre­nie.

artificial_skin_receptors.jpg

Ko­neč­ný cieľ je umož­niť ľu­ďom lep­šie ov­lá­dať pro­te­tic­ké náh­ra­dy kon­ča­tín po­mo­cou my­šlie­nok a ob­rat­nej­šie ma­ni­pu­lo­vať s pred­met­mi. Na­vy­še by sa tak moh­li od­strá­niť fan­tó­mo­vé bo­les­ti, kto­ré trá­pia niek­to­rých pa­cien­tov po am­pu­tá­cii.