Ultratenké vlasové sklo otvára cestu k ohybným smartfónom

21.10.2015 12:20

Sklo je kreh­ké a ľah­ko roz­bit­né, to však nep­la­tí, ak sa vy­ro­bí vo veľ­mi ten­kých vrstvách. V ta­kom prí­pa­de strá­ca tie­to cha­rak­te­ris­ti­ky a je pruž­né a ohyb­né. Na­ďa­lej však os­ta­ne tran­spa­ren­tné a je to dob­rý izo­lá­tor.

Fir­me Schott sa po­da­ri­lo vy­ro­biť sklo hru­bé iba 50 mik­ro­met­rov, čo prib­liž­ne zod­po­ve­dá hrúb­ke ľud­ské­ho vla­su. Pod­ľa vlas­tné­ho vy­jad­re­nia je však fir­ma schop­ná vy­ro­biť aj sklo s hrúb­kou iba 25 mik­ro­met­rov. Na čo sa dá ta­ké­to ten­ké sklo pou­žiť? Jed­na z ob­las­tí mož­nej ap­li­ká­cie je mik­roelek­tro­ni­ka. Na či­poch mu­sia byť ur­či­té ob­las­ti nav­zá­jom izo­lo­va­né. Dnes sa na to pou­ží­va po­lo­vo­di­čo­vý ma­te­riál si­li­kón. Kre­mík však na roz­diel od sk­la nie je do­ko­na­lý izo­lá­tor. Ke­by sme nah­ra­di­li izo­lač­né vrstvy kre­mí­ka v elek­tro­nic­kých kom­po­nen­toch ultra­ten­kým sklom, pri­nie­slo by to kon­krét­ne vý­ho­dy. Pod­ľa od­bor­ní­kov by sa tak zlep­ši­la izo­lá­cia či­pov v pro­ce­so­re a rých­losť pre­no­su dát by na­rást­la osem­ná­sob­ne. V pa­mä­ťo­vých či­poch by sa rých­losť uk­la­da­nia a čí­ta­nia dát moh­la zvý­šiť až de­sať­ná­sob­ne.

 

 

 

Ta­ké­to ten­ké sklo sa dá vy­užiť aj pri vý­ro­be smar­tfó­nov a za­ria­de­ní wearab­les. Tvr­de­né ultra­ten­ké sklo je od­ol­né pro­ti poš­kria­ba­niu a ohyb­né, pri­čom ten­to ma­te­riál ne­vy­ka­zu­je žiad­ne znám­ky úna­vy. Na­vy­še má aj ochran­né vlas­tnos­ti - chrá­ni pro­ti vply­vom oko­li­té­ho pros­tre­dia. Je ideál­ne pri vý­ro­be dis­ple­jov OLED, kto­ré sa da­jú ohý­bať a skla­dať. To ot­vá­ra ces­tu k flexibil­ným smar­tfó­nom a no­si­teľ­ným za­ria­de­niam (wearab­les), kto­ré bu­de mož­no no­siť ako ná­ram­ky či za­čle­niť do textí­lií.

ultra_thin_glass_smartphone.jpg

Ok­rem to­ho sa ten­ké vla­so­vé sklo dá pou­žiť aj v ka­pa­cit­ných sní­ma­čoch od­tlač­kov pr­stov. Umož­ňu­je do­siah­nuť vy­ššiu pres­nosť roz­poz­ná­va­nia, keď­že má veľ­mi vy­so­kú di­elek­tric­kú kon­štan­tu, a tak je sig­nál zo sen­zo­ra utl­me­ný len veľ­mi mier­ne na ces­te k pr­stu. Vďa­ka vy­so­kej op­tic­kej kva­li­te ta­ké­to sklo mož­no pou­žiť aj vo fo­toa­pa­rá­toch smar­tfó­nov. Na­vy­še sklo s hrúb­kou rá­do­vo v mik­ro­met­roch je aj ideál­ny substrát pre no­vé ten­kovrstvo­vé ba­té­rie a pris­pie­va k zvy­šo­va­niu ich vý­ko­nu. Ďal­šie po­ten­ciál­ne ob­las­ti pou­ži­tia sú ma­lé bez­peč­nos­tné ka­me­ry či za­ria­de­nia pre „inter­net ve­cí".

Pod­ľa od­ha­dov od­bor­ní­kov by sa ro­lo­va­cie a skla­da­cie mo­bi­ly ma­li v ob­cho­doch ob­ja­viť už v ro­ku 2017.