Konšpirácie: Windows 10 je vraj koncový terminál zbierajúci všetky údaje o použivateľovi

10.09.2015 08:44

Server Ars Tech­ni­ca zis­til, že na­priek to­mu, že je Cor­ta­na a vy­hľa­dá­va­nie na webe za­ká­za­né v po­nu­ke Štart, Win­dows aj tak od­osie­la do­py­ty na bing.com. Ho­ci to je v pod­sta­te neš­kod­né, pod­ľa re­dak­to­rov by to tak ne­ma­lo byť.

Win­dows 10 pra­vi­del­ne od­osie­la dá­ta na server spo­loč­nos­ti Mic­ro­soft s náz­vom ssw.li­ve.com, kto­rý sa pou­ží­va pre OneD­ri­ve a ďal­šie služ­by spo­loč­nos­ti, aj keď je OneD­ri­ve za­ká­za­ný a ne­pou­ží­va sa účet Mic­ro­soft.

Win­dows 10 tiež vraj sle­du­je tex­ty za­da­né na klá­ves­ni­ci či inom vstup­nom za­ria­de­ní a uk­la­dá ich do sú­bo­rov. Tie sa za­šif­ro­va­né raz za 30 mi­nút od­osie­la­jú na server­y Mic­ro­sof­tu:

  • oca.te­le­met­ry.mic­ro­soft.com.nsatc.net
  • pre.foot­printpre­dict.com
  • re­ports.wes.df.te­le­met­ry.mic­ro­soft.com

Mic­ro­soft zbie­ra texto­vé vstu­py z klá­ves­ni­ce v pre­hlia­da­či Ed­ge, ako aj v akej­koľ­vek inej ap­li­ká­cii bež­iacej na Win­dows 10. A ne­po­mô­že ani nain­šta­lo­va­ný šif­ro­va­cí prog­ram na inter­ne­to­vú ko­mu­ni­ká­ciu, keď­že in­for­má­cie sa zbie­ra­jú z klá­ves­ni­ce (key log­ging).

Aj keď te­da vy­pne­te inter­ne­to­vé služ­by Cor­ta­na, OneD­ri­ve a ap­li­ká­cie na sprá­vy a po­ča­sie, te­le­met­ric­ké dá­ta sa na­ďa­lej bu­dú od­osie­lať do Mic­ro­sof­tu. Pri­tom te­le­met­ric­ký server zdru­žu­je kom­plet­né in­for­má­cie o va­šej po­lo­he v sie­ti, IP ad­re­se a geog­ra­fic­kej po­lo­he.

Ak vo Win­dows 10 na­pí­še­te ná­zov ame­ric­ké­ho fil­mu, ope­rač­ný sys­tém vraj za­čne na dis­ku v zlož­ke s mé­dia­mi vy­hľa­dá­vať sú­bo­ry a in­dexovať ich. Do pol ho­di­ny tie­to in­for­má­cie od­oš­le na 5 vzdia­le­ných server­ov (df.te­le­met­ry.mic­ro­soft.comre­ports.wes.df.te­le­met­ry.mic­ro­soft.com,cs1.wpc.v0cdn.netvor­tex-san­dbox.da­ta.mic­ro­soft.comWin­dows 10 by tak vraj mo­hol nah­lá­siť, že váš po­čí­tač ob­sa­hu­je ne­le­gál­ne stiah­nu­tý ame­ric­ký film.

Ta­kis­to webo­vá ka­me­ra pri pr­vej ak­ti­vá­cii od­oš­le pros­tred­níc­tvom inter­ne­tu 35 MB dát na 5 server­ov Mic­ro­sof­tu. Keď­že dá­ta sa od­osie­la­jú v šif­ro­va­nej po­do­be, zis­tiť, čo sa vlas­tne od­osie­la, mož­no iba pos­tup­mi re­ver­zné­ho in­ži­nier­stva.

Naj­väč­ší prob­lém však zna­me­ná hla­so­vý port. Cor­ta­na sí­ce v sú­čas­nos­ti rea­gu­je len na an­glic­ký ja­zyk, no prip­ra­vu­je sa roz­ší­re­nie ja­zy­ko­vých mu­tá­cií. Pri­tom čo­koľ­vek, čo po­vie­te do hla­so­vé­ho por­tu, sa od­osie­la na server­y Mic­ro­sof­tu. A dá­ta sa od­osie­la­jú aj v prí­pa­de, že Cor­ta­nu v ope­rač­nom sys­té­me za­ká­že­te.

Pri bež­nom pou­ží­va­ní sa Win­dows 10 sprá­va nor­mál­ne, no len čo je po­čí­tač v ne­čin­nos­ti, v prie­be­hu 15 mi­nút sa od­osie­la veľ­ké množ­stvo dát na server­y Mic­ro­sof­tu. Za­ká­za­nie ko­mu­ni­ká­cie s tý­mi­to serverm­i si­tuáciu ne­rie­ši, pre­to­že hneď po tom sa Win­dows 10 za­čne sprá­vať inak (chy­bo­vé hlá­se­nia, zly­há­va­nie slu­žieb, prob­lé­my s pri­po­je­ním).