Fúzne reaktory sú podľa odborníkov ekonomicky životaschopné

28.10.2015 13:41

Tím sa za­me­ral na skú­ma­nie eko­no­mi­ky fú­zie s pri­hliad­nu­tím na ne­dáv­nepok­ro­ky v tech­no­ló­gii sup­ra­vo­di­čov. Ana­lý­za vý­stav­by, pre­vádz­ky a vy­ra­ďo­va­nia ta­ké­ho­to reak­to­ra uka­zu­je fi­nan­čnú us­ku­toč­ni­teľ­nosť vy­uží­va­nia jad­ro­vej fú­zie v po­rov­na­ní s tra­dič­nou štiep­nou reak­ciou.

Pro­fe­sor Da­mian Ham­pshi­re z Cen­tra pre fy­zi­ku ma­te­riá­lov na Dur­ham­skej uni­ver­zi­te, ve­dú­ci tí­mu, kto­rý vy­pra­co­val štú­diu, po­ve­dal: „Sa­moz­rej­me, mu­se­li sme vy­chá­dzať z pred­pok­la­dov, ale na­še pred­po­ve­de naz­na­ču­jú, že fú­zia ne­bu­de vý­raz­ne drah­šia než štie­pe­nie."

Zis­te­nia naz­na­ču­jú, že fúz­ne reak­to­ry po­nú­ka­jú­ce tak­mer neob­me­dze­né do­dáv­ky ener­gie bez to­ho, že by pris­pie­va­li ku glo­bál­ne­mu otep­ľo­va­niu a pro­du­ko­va­li vý­znam­nej­šie množ­stvo ne­bez­peč­né­ho od­pa­du, sú vzdia­le­né jed­nu až dve ge­ne­rá­cie.

Fúz­ny reak­tor vy­rá­ba elek­tri­nu ohrie­va­ním plaz­my na veľ­mi vy­so­kú tep­lo­tu (100 mi­lió­nov stup­ňov Cel­zia), pri­čom sa ató­my vo­dí­ka spá­ja­jú a do­chá­dza k uvoľ­ňo­va­niu ener­gie. Na roz­diel od ne­ho štiep­ny reak­tor štie­pi ató­my pri ove­ľa niž­ších tep­lo­tách.

Vý­ho­dou fúz­nych reak­to­rov op­ro­ti sú­čas­ným štiep­nym reak­to­rom je to, že sa v nich net­vo­rí tak­mer žiad­ny rá­dioak­tív­ny od­pad. Fúz­ne reak­to­ry sú bez­peč­nej­šie, pre­to­že tu neh­ro­zia úni­ky rá­dioak­tív­ne­ho ma­te­riá­lu do ži­vot­né­ho pros­tre­dia, tak­že ka­tas­tro­fy ty­pu Čer­nob­yľ či Fu­ku­ši­ma sú vy­lú­če­né. Plaz­ma to­tiž zni­čí všet­ko, čo uni­ká.

Ener­gia z jad­ro­vej fú­zie je bez­peč­nej­šia aj po­li­tic­ky, pre­to­že reak­tor ne­vyt­vá­ra pro­duk­ty, kto­ré by sa da­li vy­užiť na jad­ro­vé zbra­ne. Pa­li­vom je deu­té­rium ale­bo ťaž­ká vo­da, kto­rá sa zís­ka­va z mor­skej vo­dy, a trí­cium, kto­ré sa vy­tvá­ra vnút­ri reak­to­ra, tak­že nie je prob­lém s bez­peč­nos­ťou do­dá­vok.

V sú­čas­nos­ti sa tes­tu­je fúz­ny reak­tor Inter­na­tio­nal Ther­mo­nuc­lear Expe­ri­men­tal Reac­tor (ITER) na ju­hu Fran­cúz­ska. Cie­ľom je preu­ká­zať ve­dec­kú a tech­no­lo­gic­kú us­ku­toč­ni­teľ­nosť jad­ro­vej fú­zie.

Pro­fe­sor Ham­pshi­re dú­fa, že ana­lý­za by po­moh­la pres­ved­čiť po­li­ti­kov a súk­rom­ný sek­tor, aby vý­raz­nej­šie in­ves­to­va­li do ener­gie z jad­ro­vej fú­zie.

Vý­skum bol pub­li­ko­va­ný v ča­so­pi­se Fu­sion En­gi­nee­ring and De­sign.