Bionická ruka od agentúry DARPA umožní nositeľovi opäť cítiť prsty

17.09.2015 12:57

Re­vo­luč­nú pro­té­zu zís­kal 28-roč­ný muž, pa­ra­ly­zo­va­ný pre po­ra­ne­nie mie­chy. Stal sa tak pr­vým člo­ve­kom na sve­te s ume­lou kon­ča­ti­nou, kto­rý do­ká­že bio­nic­kú ru­ku ov­lá­dať mys­ľou. Tá mu na­vy­še spros­tred­kú­va hma­to­vý vnem pros­tred­níc­tvom sen­zo­rov cit­li­vých na tlak, kto­ré sú za­bu­do­va­né v pro­te­tic­kých pr­stoch.

Pri do­ty­ku je z hma­to­vých sen­zo­rov v ume­lých pr­stoch vy­sla­ný sig­nál do elek­tród na­chá­dza­jú­cich sa v moz­gu pa­cien­ta. Tam sen­zo­ric­ký kor­tex vy­hod­no­tí sig­ná­ly ako hma­to­vý pod­net, vďa­ka čo­mu no­si­teľ pro­té­zy zís­ka vnem, že sa čo­ho­si do­tý­ka. Ne­vý­hod­né je, že chý­ba­jú tep­lot­né sen­zo­ry.

 

Ar­mád­na agen­tú­ra DAR­PA chce ta­ké­to pro­té­zy po­nú­kať ame­ric­kým vo­ja­kom, kto­rí priš­li po­čas voj­ny o hor­né kon­ča­ti­ny. Rých­losť vý­vo­ja v ob­las­ti ume­lých kon­ča­tín však ide na­toľ­ko dop­re­du, že nie je vy­lú­če­né, že sa zá­slu­hou pok­ro­či­lých pro­téz vo­ja­ci nie­len­že vrá­tia do ak­tív­nej služ­by, ale sa aj vďa­ka nim sta­nú rých­lej­ší­mi či sil­nej­ší­mi.